Inter Milan (INTER) Fan-tokens lanceret til €2, hvad er det?

Inter Milan (INTER) Fan-tokens lanceret til €2, hvad er det?

INTER er navnet på det eneste officielle Inter Milan Fan Token. Fan-tokens er digitale aktiver, der altid vil forblive aktive. Analytikere siger, at de ligner det traditionelle medlemskab, men kommer med stemmeret på officielle klubbeslutninger. Desuden giver disse tokens indehaverne ubegrænset adgang til deres hold og eksklusive oplevelser.

Handles som $INTER, fan-tokenet blev lanceret på Socios.com den 10. september 2021. Op til 1 million INTER Fan-tokens er tilgængelige, og de begyndte at handle med en fast pris på €2 i Fan Token-tilbuddet. Disse tokens er især udviklet af blockchain-udbyderen Chiliz $CHZ og er currenkan handles.

Inter Milan bekræftede, at fan-tokens-indehaverne vil have chancen for at deltage i afstemningsprocessen i klubafstemninger. Brugerne vil også have adgang til eksklusivt indhold, deltage i quizzer og konkurrencer. De kan også tjene virkelige og digitale VIP-belønninger og oplevelser.

Serie A-holdet promoverede sine fan-tokens ved at bruge et kort frontsponsorat for sæsonen. Interessant nok var den første mulighed for engagement for indehavere at stemme om en inspirerende besked, der nu vises i San Siro-tunnelområdet.

INTER Fan Token-indehavere deltager i klubbens beslutninger

Inter Fan Token-indehavere har lov til at stemme i forskellige klubbeslutninger. De stemte i afstemningen for at vælge et inspirerende budskab, der nu vises i tunnelområdet. Det valgte tunnelbudskab blev sluppet løs på det, som klubben promoverede som en '$INTER San Siro Take Over' den 18. september

CEO Corporate for FC Internazionale Milano, Alessandro Antonello, sagde dengang:

"Lanceringen af ​​$INTER Fan Token er den første vigtige aktivering med Socios.com, en aftale, der fokuserer på udviklingen af ​​fanengagement. For klubben har fans altid spillet en fundamental rolle, og det er essentielt for os, at vejen til udvikling og innovation, der kendetegner den nye æra af Inter, tillader alle Nerazzurri at blive mere og mere en del af vores verden.”

Manpowergruppe Renew

Inter Milan forlængede deres partnerskab med Manpowergroup i en flersæsonaftale. Manpowergroup er udpeget som klubbens regionale partner og officielle HR-partner. Det har især været klubsponsor i de sidste fire sæsoner. ManpowerGroup Italias administrerende direktør Stefano Scabbio udtalte:

"Vi er glade for at have renewed vores partnerskab med Inter, de regerende mestre i Italien og en af ​​de vigtigste og mest historiske klubber i verden. Sammen med Inter vil vi fortsat investere i unge mennesker og i talentudvikling. Ved at støtte dette kan talent være en af ​​hoveddriverne bag vores lands indsats for at komme på fode igen.”

$INTER Pris Live Data

Den 25. oktober var den live Inter Milan Fan Token-pris $9.65 med et 24-timers handelsvolumen på USD17,290,936. INTER-token er faldet med 3.85 % inden for de sidste 24 timer. Currently er det rangeret som #2737, men dets live markedsværdidata er ikke tilgængelige.

Inter Milano - Wikipedia

$INTER token er tilgængelig på mange af de store kryptobørser til handel. Disse udvekslinger omfatter Paribu, FTX og Chiliz. Andre er opført her. Ydermere giver tokenet fans mulighed for at få en vis del af indflydelsen på klubbens beslutninger. Fans kan vælge en målfejringssang eller bestemme, hvilke MMA-kæmpere der kan mødes. Gennem deltagelse i disse processer optjener de belønninger og eksklusive oplevelser.

Oplevelser som at møde og hilse på Inter Milan-spillerne og nyde VIP-behandlinger på stadion er nogle af de oplevelser, som indehaverne får.

For at erhverve disse fan-tokens skal fans købe Chiliz (CHZ) Tokens via Socios.com og brug derefter CHZ til at erhverve INTER Fan Tokens. Disse tokens blev først solgt i et Fan Token Offering eller FTO. Gennem FTO'er køber fans deres ønskede tokens til en fast pris. De fungerer som flash-salg.

FTO'er er designet til at være ret fair for alle nye partnerskaber til at lancere fan-tokens på Socios.com med rabat. Under præ-lancering bliver nogle af tokens forsyninger benyttet til brugere, før de bliver opført på listen Chiliz.net. Gennem præ-lanceringen kan de dedikerede fans nyde tidlig adgang, før token-lanceringen bliver tilgængelig på markedet for alle.

INTER-fantokenet vokser i popularitet og værdi, især efter at Inter Milan blev kronet som mestre i sæsonen 2020/21.

Mest set anmeldelse

1 kommentar

Efterlad en kommentar

Din e-mail adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret *