Hvad er Juventus Fan Token (JUV)?

Hvad er Juventus Fan Token (JUV)?

Juventus Fan Token (JUV) beskrives som et værktøj, der giver Juventus Football Club ('Juventus') fans en tokeniseret andel af indflydelse på holdets beslutninger. Fansene deltager i beslutningstagningen ved hjælp af Socios platform og tjenester.

JUV fan token fungerer som en medlemsnøgle, der gør det muligt for brugere at konkurrere med hinanden om eksklusive belønninger, klubanerkendelse og meget mere. Token-indehaverne kan stemme gennem smarte kontrakter på different 'fan-beslutning'-afstemninger, der er offentliggjort af Juventus.

Især er Juventus kontraktligt bundet til at handle baseret på afstemningsresultaterne. Token-indehaverne kan også interagere med Socios-platformen og optjene belønninger. De kan stemme på afstemninger, konkurrere i konkurrencer og linke eller chatte med ligesindede brugere.

Nogle af de belønninger, som de får, inkluderer eksklusive oplevelser, digitale badges, spilledagsbilletter, klubspecifikke NFT'er, in-app CHZ bonusser, og cashback tilbud fra de officielle online butikker.

Det fremtidige JUV-token-værktøj inkluderer integration af token-adgang i partnerwebsteder og -applikationer. Brugere får også lov til at bruge deres tokens til at indløse VIP-tjenester og varer.

Holdet sagde også, at JUV-tokens vil blive brugt til at satse for NFT-belønninger. De vil blive brugt til at erhverve gamified utility, som er NFT'er til blockchain-baserede spil. JUV-fan-tokens kan også bruges til at satse på rene samleobjekter (sjældne æstetiske aktiver) og virkelige NFT'er, hvis ejerskab repræsenterer det virkelige verdensejerskab af VIP-adgang til stadioner, merchandise og kampdagsbilletter.

CEO og grundlægger af Socios.com, Alexandre Dreyfus, tilføjet:

"Som en af ​​de største og mest succesrige fodboldklubber i verden er jeg glad for, at Juventus har valgt at arbejde med Socios.com og søge de belønninger, som vores innovative blockchain-teknologi har at tilbyde."

Hvordan virker JUV Fan Token?

Hjælpesymbolet fungerer på Chiliz Chain, som er en Proof-of-Authority-sidekæde, der drives af Ethereum, og bruges mest til:

  • Belønninger: JUV-indehaverne kan tjene belønninger fra engagementerne på Socios.
  • Governance: token-indehaverne har lov til at stemme gennem smart-kontrakt på different kontraktbindende 'fan-beslutning'-afstemninger; der er udgivet af Juventus fodboldklub.
  • Indsats: snart vil JUV blive gjort tilgængelig for indsats for at tjene forskellige non-fungible token (NFT) belønninger.

Currently har Juventus fan-token en forsyning på 20,000,000. Blandt dem blev 1,315,932 oprindeligt distribueret til klubbens fans gennem en Fan Token Tilbyde (FTO). De resterende tokens ejes af Juventus, og fans kan erhverve dem gennem deltagelse i fællesskabsaktiviteter og Binance Launchpool, og ved at købe direkte på børser.

Disse Juventus fan-tokens har en månedlig lineær optjeningsplan på 8 år. Fra april 2020 frigives i alt 2,500,000 JUV-tokens hvert år.

Juventus Fan Tokens fællesskab

Socios, Chiliz, og Juventus bekræftede, at de vil fortsætte med deres bestræbelser på at fremme; og konsekvent integrere JUV-tokens i klubbens digitale marketingstrategi. De vil også integrere disse tokens i deres e-handelsprojekter og globale fanengagementstrategi.

Currently omfatter fællesskabsvækststrategierne for JUV-fantokenet vedvarende at engagere sig i fællesskabet på alle tilgængelige sociale kanaler. Udviklerne er også forpligtet til at fortsætte udviklingen af ​​styringsstemmemålinger for token-indehaverne. Vækststrategien omfatter også publicering af artikler, der er JUV-tokens, gennem almindelige medier.

Fremtidens samfundsvækststrategier for Juventus Fan token omfatte integration af JUV i klubbens officielle ansøgninger sammen med onlineejendomme. De har også tilføjet mere sprogunderstøttelse på Socios-platformen og været vært for mange krypto-relaterede begivenheder arrangeret af fodboldberømtheder.

En anden vækststrategi er at gennemføre cross-marketing med de eksisterende databaser som fanklubber og Ticket Season globalt, primært i Latinamerika og Asien. Juventus-spillerne vil også blive udnyttet til at promovere JUV-tokenet.

Juventus Stadion

Holdet sagde til sidst, at de vil lancere regelmæssige kampagner for at vinde kampdagsbilletter; skræddersyede trøjer, og eksklusive giver eksklusive oplevelser for token-indehaverne til at vokse samfundet yderligere.

Med over 340 millioner Bianconeri-tilhængere globalt, kombineret med en massiv global; digital fanskare, der overgår 60 millioner brugere på tværs af alle sociale medier netværk; lanceringen af ​​"Juventus Official Fan Token" var beregnet til at udvikle klubbens globale strategi for fanengagement. Dette token vil i sidste ende hjælpe med at udvide holdets globale publikum ved at bringe de fleste, hvis ikke alle, fans tæt på hinanden.

Juventus Fan Token Pris

pris i dag af JUV fan token er $14.26, med en 24-timers handelsvolumen på $10,566,184. Det er steget med 0.85 % inden for de seneste 24 timer. CurrenTil sidst rangerer Juventus Fan Token #861 på CoinMarketCap med en live markedsværdi på $18,768,792.

Dette token er tilgængeligt i de bedste børser, inklusive Mandala Exchange, Upbit, Binance, HitBTC, ZT og mange andre.

Mest set anmeldelse

1 kommentar

Efterlad en kommentar

Din e-mail adresse vil ikke blive offentliggjort. Krævede felter er markeret *